• MUZYKA
      klasa 6a Lekcja 18 data; 09.02.2022

Temat lekcji; Fryderyk Chopin na emigracji.

Notatka do zeszytu;

Fryderyk Chopin nasz narodowy kompozytor spędził prawie połowę swego życia na emigracji. Wyjechał z Polski w wieku 20 lat w 1830 roku. Najpierw zatrzymał się we Wiedniu w Austrii, a następnie wyjechał do Paryża do Francji.
      Na emigracji Fryderyk Chopin prowadził intensywne życie, dużo komponował różne utwory głównie na fortepian, koncertował i udzielał lekcji gry na fortepianie.

Utwory fortepianowe, które komponował Fryderyk Chopin to;
      - koncerty
      - nokturny
      - etiudy
      - walce
      - preludia
      - wariacje
      - scherza
      - inne

Fryderyk Chopin tworzył też muzykę kameralną i pieśni.

Zadanie domowe;

Na podstawie internetu lub innych dostępnych źródeł informacji podaj nazwiska trzech osób (kompozytorów lub innych osób), z którymi Fryderyk Chopin przyjaźnił się w okresie emigracji.

•  klasa 6a Lekcja 17 data; 02.02.2022

Temat lekcji; W karnawałowych rytmach.

Notatka z lekcji do zeszytu;

Karnawał to czas zabaw, balów i szalonych tańców. Trwa on od święta Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową, czyli ostatków.
      Dawniej organizowano w tym czasie barwne maskarady i okazałe bale, którym często towarzyszyły kuligi. Karnawał organizowany jest na całym świecie. Do najsłynniejszych karnawałów zalicza się karnawał w Brazylii w mieście Rio de Janeiro, oraz karnawał wenecki we włoskim mieście Wenecja. Od wieków uczestnicy karnawału w Wenecji bawią się w maskach i specjalnych kostiumach.
      Obecnie w zimowych miesiącach bawimy się w czasie karnawału na domowych imprezach z przyjaciółmi lub podczas specjalnie organizowanych balach i zabawach karnawałowych.

Zadanie domowe;
      Na podstawie różnych źródeł proszę scharakteryzować następujące tańce karnawałowe;

SAMBA

SALSA

• Lekcja 16
      Data; 22.12.2021

Temat lekcji; Piosenki i utwory świąteczne:

Notatka do zeszytu.

Adwent i czas Świąt Bożego Narodzenia w muzyce to na świecie i w Polsce specyficzny okres, kiedy w środkach przekazu (radio, telewizja, internet) słyszymy oprócz kolęd i pastorałek wiele różnych piosenek i utworów świątecznych. Nie mają one charakteru religijnego, lecz w tekstach i muzyce możemy usłyszeć świąteczne klimaty takie jak; dzwonki, zimę, choinkę i inne.

Jest tych utworów bardzo dużo zarówno zagranicznych i polskich;

Należą do nich;
      - "Jest taki dzień" - Zespół Czerwone Gitary
      - " Z kopyta kulig rwie" - Zespół Skaldowie
      - "Last Christmas" - Zespół Wham
      - "Świeć, gwiazdeczko, świeć" - Zespół Arka Noego

• Lekcja 13
      data; 08.12.2021

Temat lekcji: Kolędujemy wszyscy razem.

Notatka z lekcji do zeszytu;

Świąteczny czas to w muzyce tradycyjne pieśni i piosenki, które w Polsce nazywamy kolędy i pastorałki a na świecie utwory świąteczne.
      Muzyka tych utworów podkreśla ŚWIĄTECZNY NASTRÓJ. Podczas śpiewania, grania i słuchania tych utworów odczuwamy więzi rodzinne i cieszymy się ze wspólnego spędzania tego czasu.

Dawniej nie można było nagrywać i odtwarzać tych utworów ponieważ nie było takiej możliwości. Początki kolęd datują się na XIII wiek.

Niektóre kolędy, pastorałki i utwory świąteczne zdobyły popularność nie tylko w krajach w których powstały ale również słuchacze na całym świecie znają te utwory w rozmaitych opracowaniach i w różnych wersjach językowych.

Przykładem takiej kolędy jest CICHA NOC, która została opracowana prawie w 300 językach i dialektach.