• Żywa Lekcja Historii - ocalić od zapomnienia...

            Dnia 24 listopada, uczniowie klas VII i VIII,  wybrali się z wizytą do mroteckiej Izby Pamięci, tam zapoznali się z wystawą bydgoskiego IPN pn. "Zbrodnia pomorska 1939 - Zapomniani kaci Hitlera".

            Następnie wraz z opiekunami udali się do miejsca mordu mieszkańców Mroczy i okolic - las w Słupówku k. Mroczy, gdzie nauczyci historii, mjr rez. Jarosław Odrobiński, przedstawił krótki rys historyczny a delegacja uczniów zapaliła znicz pod Krzyżem i obeliskiem upamiętniającym to miejsce.

          • „SZLAKIEM BITEW I MURALI FRONTU PÓŁNOCNEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919".

            Od poniedziałku znajduje się u nas wystawa, którą udostępniła naszej placówce Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna - Kustosz Kamila Czechowska.

             

            Na terenie powiatu nakielskiego realizowany jest projekt pt. „SZLAKIEM BITEW I MURALI FRONTU PÓŁNOCNEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919". Projekt polega na podtrzymywaniu zainteresowania walkami o ustanowienie granic II Rzeczpospolitej, a w szczególności ugruntowaniu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 poprzez zwrócenie uwagi na murale powstańcze i historię oraz osoby, którą one upamiętniają. Autorami zdjęć są: Piotr S. Adamczewski, Kamila Czechowska, Anna Duda-Nowicka, Igor Janowiak, Remigiusz Konieczka, Remigiusz Maćkowiak, Arkadiusz Sobczak. Osoby te wykonały zdjęcia murali na terenie powiatów położonych w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Wykonano zdjęcia w Szubinie, Kcyni, Zamościu, Żninie, Damasławku, Sarbii, Walkowicach, Kuźnicy Czarnkowskiej, Romanowie Górnym, Brzeźnie, Gnieźnie, Kołaczkowie, Wrześni, Strzałkowie, Pawłowie, Sierakowie, Gozdowie, Kostrzyniu, Rogoźnie. Realizatorem projektu jest Szubińskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło w Szubinie im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest dr Kamila Czechowska. Wystawa będzie pokazywana na terenie gminy Mrocza, Kcynia i Szubin. Wystawie towarzyszy bezpłatny folder z wizerunkami murali powstańczych z terenu powiatu nakielskiego. Projekt sfinansowany został z dotacji powiatu nakielskiego.

          • Wycieczka "Szlakiem zamków"

            W dniu 10 listopada 2022 r. uczniowie klas: VI, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Malborka - Sztumu i Kwidzyna. W tym roku zwiedziliśmy miejsca z największymi  gotyckimi  budowlami  obronnymi, dawnymi  rezydencjami  mistrzów zakonu krzyżackiego.

            Pierwszym punktem naszego wycieczkowego planu był zamek w Kwidzynie - jedyny w Polsce zamek  biskupi (połączony z katedrą). Tam oglądaliśmy nowoczesną wystawę „Przyroda Polski Północnej”. Następną miejscowością naszego średniowiecznego szlaku był Sztum.

            Następnie udaliśmy się do jednego z największych w Europie zamków krzyżackich – do Malborka. To była wspaniała lekcja historii. Z uwagą i zainteresowaniem słuchaliśmy naszego przewodnika, który w przystępny sposób przybliżył nam historię największego w Europie zamku krzyżackiego.

            To gotycki zespół zamkowy, który stanowi arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. W 1997 roku Zamek w Malborku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

             

            Mile upłynął również czas w drodze powrotnej do Kosowa, gdyż mimo zmęczenia, uczniowie okazali się bardzo radosną i rozśpiewaną ekipą:) 

             

            Opiekunowie: mjr rez. Jaroslaw Odrobiński, Iwona Pacholska, Justyna Biel - Mikułan, Paulina Jędrzejczyk

          • XII Bieg Niepodległości

            6 listopada w Drzewianowie zorganizowano XII odsłonę Biegu Niepodległości. Na starcie pojawiło się 57 uczestników. Naszą szkołę reprezentował Patryk Warczak, uczeń klasy VII. Zawodnicy  wzięli udział w biegach na różnych dystansach: 50m,  100m, 200m, 800m, 2500m, 5500m.

            Patryk Warczak został zwycięzcą w kategorii dzieci 13–15 lat  na dystansie 2500 metrów.

            Tego samego dnia wręczono również nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. „Wolna i Niepodległa”, organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Drzewianowo oraz sołectwo Drzewianowo. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać plakat dotyczący interpretacji niepodległości i jej przejawów. W gronie laureatów również znalazła się nasza uczennica  - Zofia Balcer kl. VIII.

            Serdecznie  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

            W dniu 5.11.br., w świetlicy wiejskiej w Wielu,  odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wojciech Urban z klasy VII oraz Kacper Milczarek z klasy VI - który zakwalifikował się do II rundy konkursu. Ostatecznie Kacper uplasował się na 3. pozycji w swojej kategorii wiekowej. Tym samym nie udało mu się zakwalifikować do szczebla powiatowego. Gratulujemy naszym uczniom godnego reprezentowania naszej szkoły.

             

             

            ​​​​​​​

            ​​​​​​​

            Opiekunem był nauczyciel J. Odrobiński /mjr rez./"

          • Spektakl „Kolumbowie”

            3 listopada br. uczniowie klasy ósmej oraz siódmej wraz z opiekunami: p. Iwoną Pacholską oraz p. Jarosławem Odrobińskim wybrali się do Nakielskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teatralne pt. "Kolumbowie" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

            Spektakl wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Opowiadał o życiu pięciorga przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy żyli jeszcze pełnią życia, bawili się, przeżywali pierwsze miłości. Ich beztroskie życie przerwała jednak wojna.

            Bohaterowie musieli szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Zostali członkami podziemnej organizacji, walczyli w powstaniu i z przerażeniem uświadomili sobie, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Przedstawienie było swoistym apelem skierowanym do młodych ludzi o pielęgnowanie narodowej tożsamości i pamięci o tragicznej historii naszego kraju. 

            Nasza młodzież wracała do szkoły z odpowiednią dozą refleksji i wzruszeń, rozmyślając o straconym młodym pokoleniu i o losie własnego kraju.

            To był bardzo kształcący wyjazd.

        • Warszawa, 19 maja 2020 r.

           

          Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
          na rok szkolny 2020/2021

           

          Ogłaszamy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.


          Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.


          Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych

          Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:

          • od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
            go o świadectwo ukończenia szkoły. 
          • od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków
            o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.


          Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.

          Terminy uzupełnienia wniosków

          Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:

          • do 10 lipca br. – o świadectwo ukończenia szkoły,
          • do 4 sierpnia br. – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

           

          Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

          Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.

           

          W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

           

          W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.


          Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej

          Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

          W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.

          Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

          Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.

           


          Dodatkowe rozwiązania ujęte w harmonogramie


          Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.

           

          W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.

           

          W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe).

           

          Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).

           

          Konsultacje dotyczące projektu harmonogramu

           

          Od 8 do 13 maja br. przeprowadzono konsultacje zewnętrzne dotyczące projektu terminów postępowania rekrutacyjnego, terminów składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych (o których mowa w  art. 25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe), z wyjątkiem szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych  na rok szkolny 2020/2021.

           

          Otrzymaliśmy uwagi od ponad 200 podmiotów, w tym osób prywatnych, nauczycieli, rodziców, samorządów, dyrektorów szkół  i placówek, a także kuratorów oświaty. Wszystkie uwagi zostały szczegółowo przeanalizowane, a część z nich, po ich uwzględnieniu, wpłynęła na ostateczny kształt harmonogramu. Dziękujemy za zainteresowanie konsultacjami i współpracę przy konstruowaniu terminarza.

          Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do szkół dla dorosłych, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

           

          Departament Informacji i Promocji

          Ministerstwo Edukacji Narodowej

      • Kontakty

        • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia "KMK KOS" w Kosowie, 89-115 Mrocza
        • +48523856197
        • Kosowo 20 89-115 Mrocza Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych