Klasa druga zakończyła cykl zajęć pod hasłem ,,Świat książki ". Rozpoczęliśmy go od poznania twórczości H. Ch. Andersena. Skupiliśmy się na jednej z jego baśni pt. ,,Calineczka". Podczas pracy z lekturą powstały ilustracje do kolejnych wydarzeń i opis Calineczki. Ze zgromadzonych materiałów powstała gazetka tematyczna. Uwieńczeniem naszej pracy z lekturą było wykonanie pokoiku dla głównej bohaterki baśni. Kontynuując nasze spotkanie z książką zaplanowaliśmy wizytę w Bibliotece Dziecięcej przy ul. Bartkowskiego w Nakle. Profesjonalnie przygotowane zajęcia poprowadziła dla nas, pani bibliotekarka- Anna Splitt. Podczas spotkania drugoklasiści dowiedzieli się o zasadach panujących w bibliotece, pracy bibliotekarza, o poszanowaniu książek i o tym, dlaczego warto czytać. Dzieci wiele zapamiętały z zajęć i chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez panią bibliotekarkę. Mogły również zwiedzić pomieszczenia biblioteczne i wybrać książkę, która najbardziej ich zainteresowała. Następnie wykonały do niej ilustracje, które stworzą książeczkę. Na zakończenie, uczestnicy spotkania otrzymali słodki upominek, zakładki do książek i książkę z baśniami oraz zaproszenie do korzystania z bibliotecznych zbiorów. Uwieńczeniem naszego wyjazdu był pobyt na Przystani, położonej nad rzeką Noteć. W wesołych nastrojach, bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do Kosowa. Dziękujemy Pani Annie Splitt za ciekawe zajęcia i Pani Katarzynie Milczarek za pomoc w opiece nad grupą.
SŁODKI ŚWIAT PSZCZÓŁ
SPOTKANIE Z PSZCZELARKĄ Społeczność naszej szkoły miała możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół. O pracy tych pożytecznych owadów i pszczelarza oraz pozyskiwaniu miodu i sprzęcie pszczelarskim opowiedziała pani Justyna Terpiłowska, właścicielka pasieki w Występie, którą wspierała pani Lidia Wiland. W trakcie ciekawej prezentacji, dzieci mogły lepiej poznać i zrozumieć świat pszczół. Poznały budowę ula, miały okazję zobaczyć ramkę z komórkami pszczelimi oraz inne akcesoria pszczelarza. Pełen pasji wykład o organizacji życia pszczół w ulu, panujacej w nim hierarchii i podziale zadań wzbudził olbrzymie zainteresowanie. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć w szklanym ulu pszczelą rodzinę, na czele z królową. Dowiedzieli się o produktach pszczelich, pozyskiwanych w pasiece i ich walorach zdrowotnych. Dużą atrakcją było przymierzenie kapelusza ochronnego i obejrzenie stroju pszczelarza. Uczniowie mieli też możliwość zobaczyć sposób wykonania świecy woskowej. Pani Justyna przedstawiła również zdrowotne właściwości miodu, propolisu i pyłku kwiatowego. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja miodu. Najważniejszym jednak przesłaniem było uświadomienie jego uczestnikom, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Na zakończenie spotkania słowa podziękowania, w imieniu całej Społeczności Szkolnej złożyła paniom, Justynie Terpiłowskiej i Lidii Wiland pani dyrektor Jadwiga Winiaszewska. Dziękujemy za wspaniałą lekcję przyrody.
13
Niepubliczna Szkoła Podstawowa "KMK KOS" w Kosowie - święta majowe
8W dniu 11 maja br. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami przygotowali uroczysty apel z okazji świąt pierwszomajowych. Odśpiewaliśmy hymn Polski, przypomnieliśmy o Święcie Konstytucji Trzeciego Maja oraz symbolach ważnych dla naszej Ojczyzny. Podczas uroczystej akademii dzieci z oddziału przedszkolnego zaśpiewały piosenkę o Konstytucji Trzeciego Maja, uczniowie kl. IV, V i VI zaśpiewali „Mazurek 3 Maja. Witaj majowa Jutrzenko.” Kl. II w pięknych strojach zatańczyła do muzyki Marsz Radetzkiego. Nasz uroczysty apel można obejrzeć poniżej: https://www.youtube.com/@niepublicznaszkoapodstawow8348
Szkolenie uzupełniające w NSP w Kosowie
Dnia 4.05.2023r. uczniowie klasy 7 i 8 mieli okazję spotkać się w ramach lekcji historii z P. Mirosławem Sprenger - Kierownikiem Referatu Edukacji Narodowej z bydgoskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Celem wizyty w/w Przedstawiciela IPN w naszej szkole w Kosowie było przybliżenie uczniom najnowszej historii Polski tj. tematyki związanej ze służbą żołnierzy „Cichociemnych”. Pan Mirosław przygotował obszerną prezentację ze zbiorów znajdujących się w zasobach tej Instytucji oraz tych zgromadzonych przez niego samego podczas osobistych spotkań z żołnierzami Cichociemnymi. Jej tytuł brzmiał „Cichociemni – żołnierze AK „Straż przednia” wyzwolenia Polski”. W drugiej części zajęć uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami żołnierzy Cichociemnych pochodzących z województwa Kujawsko-Pomorskiego lub związanych z naszym województwem. Wymieniony został także urodzony w naszej gminie tj. w Orlinku ppor. Bernard Bzdawka ps. „Siekiera”. Ponadto nasz Gość przekazał szkole materiały szkoleniowe do wykorzystania dodatkowo podczas lekcji. Dziękujemy Panu Mirosławowi za obecność i przedstawienie nam tak dogłębnie nieznanej lekcji historii.
Koordynator przedsięwzięcia – Jarosław Odrobiński /nauczyciel historii/
5
Kolejne przedsięwzięcie w ramach realizacji Projektu!
Dnia 27.04.2023r. uczniowie z NSP w Kosowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kolejnym wydarzeniu Projektu pt. „Powrót do powstańczych korzeni oraz zbrodni pomorskiej 1939 Słupówko k. Mroczy – kontynuacja”. Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach Konkursu Powiatu Nakielskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 Pamiętamy. Zbrodnia Pomorska 1939”. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Tym razem miejscem spotkania z historią była szkoła w Kosowie. W okres Powstania Wielkopolskiego również obejmujący nasze miejscowości, związany z umundurowaniem, wyposażeniem indywidualnym Powstańca oraz uzbrojeniem tym razem wprowadzili nas zaproszeni goście w osobach Dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie dr. Michał Krzyżaniak oraz Tomasz Lange Prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”. Obydwaj Panowie uczestniczyli aktywnie w obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w dniu 5 stycznia 2009r, kiedy to m.in. na Placu Wolności w Mroczy odsłonięty został Obelisk wraz z tablicą memoratywną upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Należy przyznać, iż uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu-prezentacji, następnie mieli okazję zapoznać się osobiście z prezentowanymi eksponatami, jak również dotknąć i ubrać te elementy. Na zakończenie padło z ich strony mnóstwo pytań do gości. Myślę, iż taka forma „żywej” lekcji historii pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i zarazem nauczycieli. Przed nami kolejne przedsięwzięcie, po wakacjach wyjazd w miejsce rozstrzelania mieszkańców Mroczy i okolic w lesie w Słupówku na przełomie września i października 1939 w ramach Zbrodni Pomorskiej.
Zadanie dofinansowane przez POWIAT NAKIELSKI
Koordynator Projektu – nauczyciel Jarosław Odrobiński /mjr rez./. Autor nie wyraża zgody na komentarze.
31
Warszawa, 19 maja 2020 r.
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
na rok szkolny 2020/2021Ogłaszamy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.
Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowychWniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:
- od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
go o świadectwo ukończenia szkoły. - od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków
o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.
Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.Terminy uzupełnienia wniosków
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:
- do 10 lipca br. – o świadectwo ukończenia szkoły,
- do 4 sierpnia br. – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.
Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowejOd 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.
Dodatkowe rozwiązania ujęte w harmonogramie
Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Konsultacje dotyczące projektu harmonogramu
Od 8 do 13 maja br. przeprowadzono konsultacje zewnętrzne dotyczące projektu terminów postępowania rekrutacyjnego, terminów składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych (o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe), z wyjątkiem szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych na rok szkolny 2020/2021.
Otrzymaliśmy uwagi od ponad 200 podmiotów, w tym osób prywatnych, nauczycieli, rodziców, samorządów, dyrektorów szkół i placówek, a także kuratorów oświaty. Wszystkie uwagi zostały szczegółowo przeanalizowane, a część z nich, po ich uwzględnieniu, wpłynęła na ostateczny kształt harmonogramu. Dziękujemy za zainteresowanie konsultacjami i współpracę przy konstruowaniu terminarza.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do szkół dla dorosłych, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
- od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie