• Delegacja społeczności szkolnej z NSP Stowarzyszenia KMK „KOS” w Kosowie na uroczystościach w Potulicach

            Dnia 22 kwietnia 2023 roku na Cmentarzu Ofiar w Potulicach przeprowadzono po raz kolejny podniosłe uroczystości związane z 78. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu „Potulice – Lebrechtsdorf”, Świętem Patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. „Dzieci Potulic” oraz Miesiącem Pamięci Narodowej. W uroczystości tej po raz pierwszy wzięła udział delegacja z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie, która była reprezentowana przez uczniów klasy IV Bartosza Gierej, klasy V Lenę Gierej - harcerkę, rodzica Panią Lilianę Gierej oraz nauczyciela historii Jarosława Odrobińskiego /mjr. rez./. Po powitaniu zaproszonych gości i ich wystąpieniach odbyło się wręczenie sztandaru Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu im. „Dzieci Potulic” w Potulicach oraz uroczyste ślubowanie uczniów w/w szkoły na nowy sztandar. W kolejnym punkcie uroczystości odbyła się msza św. polowa koncelebrowana przez ks. Romana Sosnowskiego proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie przy udziale ks. Macieja Szmytowskiego proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP w Potulicach i ks. Tadeusza Michalaka proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią. Homilię wygłosił ks. Roman Sosnowski. Po mszy św. Oficer 1 blog odczytał apel poległych, który zakończyła salwa honorowa żołnierzy kompanii 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej”. Po apelu poległych uczestniczyliśmy wraz z licznie zgromadzonymi delegacjami w ceremonii składania wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Ofiar. Udział w tej niezwykle patriotycznej i patetycznej uroczystości był niezapominania żywą lekcja historii. Na długo pozostanie w naszej pamięci. 

            Opracowanie - Jarosław Odrobiński /mjr rez./,  zdjęcia: Pana Dariusz Wojciechowski (kurier-nakielski.pl oraz Pan Mateusz Mielcarek - Gazeta Regionalna Powiat)

             

          • Dzień Ziemi w naszej szkole

            W dniu 20.04.2023 r. odbył się apel poświęcony obchodom Dnia Ziemi na świecie. Tegorocznym hasłem jest: „Ziemia na krawędzi”. P. Elżbieta Gliszczyńska, a następnie młodzież i dzieci naszej szkoły przypomniały o zagrożeniach i w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze środowisko. Przykłady działań, jakie powinniśmy podejmować na co dzień, znalazły swoje odzwierciedlenie w plakatach, które uczniowie przygotowali wraz ze swoimi wychowawcami. Na koniec p. dyrektor Jadwiga Winiaszewska podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie apelu i plakatów, które zostały rozwieszone na głównym holu.

            Apel przygotowała: p. Elżbieta Gliszczyńska i p. Justyna Biel-Mikułan

          • Konkurs recytatorski w Kosowie

            Konkurs Recytatorski – pt. „Wiersze Brzechwy i Tuwima”

            W dniu 19 kwietnia br. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze Brzechwy i Tuwima” w dwóch kategoriach, dla oddziału przedszkolnego oraz klas I-III szkoły podstawowej. Jury w składzie: p. Monika Balcer, p. Aleksandra Furgała oraz p. Zofia Sobocińska miały bardzo trudne zadanie, aby wybrać zwycięzców.

            Laureaci oraz dzieci wyróżnione w pierwszej grupie wiekowej:

            I miejsce – Alan Szymański

            II miejsce – Melania Rymaszewska

            III miejsce – Marianna Milczarek

            Wyróżnienie – Krzysztof Januszewski

            Laureaci oraz dzieci wyróżnione w drugiej grupie wiekowej:

            I miejsce – Nikola Kempińska

            II miejsce – Olga Wnuk oraz Zuzanna Książek

            III miejsce – Nadia Murawska oraz Jan Milczarek

            Wyróżnienie – Tymoteusz Heymann oraz Zuzanna Kriese

            Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy pięknych występów i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

            Szkolny Konkurs Recytatorski przygotowała p. Justyna Biel-Mikułan
            Zdjęcia p. Michał Winiaszewski

        • Egzamin ósmoklasisty
          • Egzamin ósmoklasisty

            Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju 2023 r.

            HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 

            Termin główny:

            1. Język polski – 23 maja 2023 r. (wtorek) – 9:00- czas trwania 120 minut
            2. Matematyka – 24 maja 2023 r. (środa) – 9:00 – czas trwania 100 minut
            3. Język obcy nowożytny – 25 maja 2023 r. (czwartek) – godz. 9:00 – czas trwania 90 minut

            W przypadku arkuszy dostosowanych /dostosowanie form i warunków/, czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów jest wydłużony:

            Język polski – do 180 minut

            Matematyka – do 150 minut

            Język obcy nowożytny – do 135 minut (!!!! arkusz z języka obcego nowożytnego dla cudzoziemców – 90 minut)

             

            Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

            - z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu  ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO

            - przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych)

            Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym  przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów

            Termin dodatkowy:

            1. Język polski – 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
            2. Matematyka – 13 czerwca 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00
            3. Język obcy nowożytny – 14 czerwca 2023 r. (środa) – godz. 9:00

            Termin ogłaszania wyników  egzaminu ósmoklasisty – 3 lipca 2023 r.

            Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji – do 6 lipca 2023 r.

            Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji – 6 lipca 2023 r.

            Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych.

            Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

            Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (z wyjątkiem sytuacji, kiedy korzystanie ze słownika zostało przyznane jako forma dostosowania warunków i przeprowadzania egzaminu  ósmoklasisty). Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

             

            Ważne terminy:

            Do 28 września 2022r. – zapoznać uczniów i ich rodziców z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

            Do 30 września 2022r. – rodzice ucznia składają pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu oraz informację o zamiarze przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym.

            Do 17 października 2022 r. -  rodzice dostarczają do dyrektora szkoły

            -opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się / wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu III klasy szkoły podstawowej/

            -zaświadczenie o stanie zdrowia.

            W przypadkach losowych - przekazać dokumenty niezwłocznie po ich otrzymaniu

            Do 21 listopada 2022 r. – poinformować na piśmie rodziców o przyznanych  przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych.

            Do 24 listopada 2022 r.– rodzice składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu z dostosowań wskazanych przez radę pedagogiczną.

             

            Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty znajdują się:

            www.cke.gov.pl

            https://www.oke.gda.pl/

            Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023.

             

            Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2022/2023.

            https://www.oke.gda.pl/plikiOKE/Egzamin_osmoklasisty/Informacje_o_egzaminie/2023/20200819%20E8%202023%20Informacja.pdf

             

            Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 19 sierpnia 2022r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2023 roku.

            https://www.oke.gda.pl/plikiOKE/Egzamin_osmoklasisty/Informacje_o_egzaminie/2023/2022_08_19_E8_EM_2023_Komunikat_o_przyborach.pdf

             

          • Gminna uroczystość w Mroczy z okazji Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej z udziałem społeczności szkolnej NSP w Kosowie.

            13 kwietnia 2023 roku na Nowym Cmentarzu w Mroczy uczniowie klasy 8. Niepublicznej Szkoły Podstawowej „KMK KOS” w Kosowie uczestniczyli wspólnie z nauczycielem Jarosławem Odrobińskim /mjr. rez./ oraz Prezesem Stowarzyszenia P. Mateuszem Rymaszewskim w upamiętnieniu 83. rocznicy  Zbrodni Katyńskiej, a także 13. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Delegacji naszej szkoły towarzyszył Poczet ze Sztandarem szkoły w składzie: Wnuk Inga, Kwissa Zofia i Szczepiński Krystian.

            Po odśpiewaniu Hymnu Polski głos zabrał mjr rez. Jarosław Odrobiński Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy, który przedstawił rys historyczny wydarzenia. Następnie zgromadzone Delegacje złożyły kwiaty pod tablicami memoratywnymi: tablicą pamiątkową upamiętniającą mjr. Bronisława Stojaczyka i kpt. Wacława Lenckowskiego, urodzonych w Mroczy oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych wiosną 1940 r. w Katyniu  przez NKWD strzałem w tył głowy, jak również tablicą upamiętniającą pamięć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz pozostałych 94 ofiar katastrofy lotniczej samolotu rządowego pod Smoleńskiem, państwowej delegacji udającej się w dniu 10.04.2010r. na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej dokonanej na obywatelach RP – jeńcach wojennych wiosną 1940 roku przez NKWD strzałem w tył głowy w Katyniu.

            W uroczystości brali udział także Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza - Waldemar Chudzik, Proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy - ks. Wojciech Cierniak oraz delegacje: Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, koła im. ppor Franciszka Borzycha w Mroczy, Zarządu Osiedla „Jedynka” w Mroczy”  oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mroczy. 

            Wartę honorową przy Tablicach pełnili uczniowie Technikum Mundurowego w Mroczy.

            Dziękujemy uczniom naszej szkoły za godną postawę i zachowanie podczas upamiętnienia tego wydarzenia.

            J. Odrobiński - autor tekstu notatki , zdjęcia – Urząd Miasta i Gminy w Mroczy

        • Warszawa, 19 maja 2020 r.

           

          Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
          na rok szkolny 2020/2021

           

          Ogłaszamy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.


          Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.


          Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych

          Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:

          • od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
            go o świadectwo ukończenia szkoły. 
          • od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków
            o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.


          Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.

          Terminy uzupełnienia wniosków

          Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:

          • do 10 lipca br. – o świadectwo ukończenia szkoły,
          • do 4 sierpnia br. – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

           

          Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

          Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.

           

          W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

           

          W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.


          Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej

          Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

          W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.

          Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

          Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.

           


          Dodatkowe rozwiązania ujęte w harmonogramie


          Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.

           

          W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.

           

          W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe).

           

          Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).

           

          Konsultacje dotyczące projektu harmonogramu

           

          Od 8 do 13 maja br. przeprowadzono konsultacje zewnętrzne dotyczące projektu terminów postępowania rekrutacyjnego, terminów składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych (o których mowa w  art. 25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe), z wyjątkiem szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych  na rok szkolny 2020/2021.

           

          Otrzymaliśmy uwagi od ponad 200 podmiotów, w tym osób prywatnych, nauczycieli, rodziców, samorządów, dyrektorów szkół  i placówek, a także kuratorów oświaty. Wszystkie uwagi zostały szczegółowo przeanalizowane, a część z nich, po ich uwzględnieniu, wpłynęła na ostateczny kształt harmonogramu. Dziękujemy za zainteresowanie konsultacjami i współpracę przy konstruowaniu terminarza.

          Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do szkół dla dorosłych, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

           

          Departament Informacji i Promocji

          Ministerstwo Edukacji Narodowej

      • Kontakty

        • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia "KMK KOS" w Kosowie, 89-115 Mrocza
        • +48523856197
        • Kosowo 20 89-115 Mrocza Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych