• Muzyka
      Lekcja 20 data; 16.02.2022
      Temat; Instrumenty muzyczne strunowe smyczkowe.

Notatka do zeszytu;

W instrumentach strunowych smyczkowych wydobywa się dźwięk dzięki pocieraniu strun włosiem smyczka. Powoduje to że struny wprawiane są w drgania. Można również szarpać struny palcami. Ten sposób grania nazywamy pizzicato (piccikato).

Instrumenty strunowe smyczkowe to;

- Skrzypce
      - Wiolonczela
      - Altówka
      - Kontrabas

Zadanie domowe;
      Na podstawie internetu, lub innych źródeł proszę napisać ile strun posiadają wymienione instrumenty muzyczne smyczkowe i jak się one nazywają.

• Muzyka
      Lekcja 19 data; 09.02.2022
      Temat; Instrumenty muzyczne strunowe szarpane.

Notatka do zeszytu;

Instrumenty muzyczne strunowe są jednymi z najstarszych instrumentów znanych ludziom. Według badaczy najstarszym instrumentem jest łuk muzyczny. Był wynaleziony prawdopodobnie przez myśliwych.
      W instrumentach strunowych szarpanych dźwięk powstaje wskutek szarpnięcia struny palcem lub specjalną kostką wykonaną z tworzywa sztucznego. Dźwięk zostaje wzmocniony dzięki korpusowi, który nazywamy pudłem rozonansowym.

Instrumenty strunowe szarpane to;

- Harfa
      - Banji (Bandżo)
      - Gitara
      - Mandolina
      - Ukulele

Zadanie domowe;
      Na podstawie internetu, lub innych źródeł proszę napisać ile strun posiadają wymienione instrumenty muzyczne strunowe szarpane.

• Muzyka Klasa 5a Lekcja 18 data; 02.02.2022

Temat lekcji; Zaśpiewajmy i zagrajmy w kanonie.

Notatka do zeszytu.

KANON to forma muzyczna znana od bardzo dawna.
      Polega na powtarzaniu (zaśpiewaniu lub zagraniu), tej samej melodii przez drugi głos z pewnym opóźnieniem. W kanonie każdy kolejny głos zaczyna śpiewać lub grać melodię z dokładnie określonym, zawsze takim samym opóźnieniem względem głosu wcześniejszego.
      Najbardziej znanym polskim kanonem jest piosenka PANIE JANIE.
      Kanony jako forma muzyczna jest popularna w wielu krajach.

Kanon D-dur Johanna Pachelbela to najprawdopodobniej najpopularniejszy kanon w historii muzyki artystycznej.

Zadanie domowe;
      Proszę posłuchać kanonu D-dur Johanna Pachelbela i na podstawie różnych źródeł opisać historię tego utworu (kiedy powstał, ile głosów w nim występuje, itp.)

• Lekcja 16
      Data; 05.01.2022
      Nauczyciel; mgr Zbigniew Rydelski

Temat Lekcji: MUZYKA i zwyczaje bożonarodzeniowe sąsiadów Polski.

Notatka z lekcji do zeszytu.

Mieszkańcy krajów sąsiadujących z Polską mają swoje piosenki i utwory świąteczne związane z Bożym Narodzeniem.
      Niektóre z nich są podobne do polskich tradycji, niektóre różnią się nieco od naszych tradycji.

Na przykład na Ukrainie podczas Świąt Bożego Narodzenia można usłyszeć Szczedriwki, czyli przyśpiewki zawierające różne życzenia pomyślności i urodzaju.

Zadanie domowe;

Proszę narysować w zeszycie muzyczną mapę Polski i zaznaczyć na niej z jakimi krajami sąsiaduje POLSKA.

• Lekcja 15
      Data; 22.12.2021

Temat Lekcji: Świąteczne piosenki i utwory muzyczne.

Notatka do zeszytu;

W grudniu w czasie Adwentu, oraz w czasie Świąt Bożego Narodzenia słyszymy bardzo dużo piosenek i utworów muzycznych o tematyce świątecznej. Możemy je łatwo rozpoznać poprzez świąteczne teksty i treści utworów, oraz charakterystyczne dzwonki, które słyszymy słuchając melodii tych utworów. Często naśladują one śnieg, zimę i ten specyficzny czas w roku. Jest ich bardzo dużo.

Przykłady świątecznych piosenek i utworów muzycznych:

- "White Christmas" - Białe Święta
      - "Last Christmas" - Ostatnie Święta
      - "Jest taki dzień" - Zespół Czerwone Gitary
      - "Ding Dong" - Kayah
      - "Kto wie" - Zespół De Su
      - " Z kopyta kulig rwie" - Zespół Skaldowie
      - "Świeć gwiazdeczko mała świeć" - Zespół Arka Noego

• Lekcja 14
      Data; 08.12.2021

Nauczyciel prowadzący; mgr Zbigniew Rydelski

Temat lekcji; Kolędować Małemu - Kolędy i Pastorałki

Notatka z lekcji do zeszytu;

Muzyka od wielu wieków odgrywa bardzo ważną rolę w okresie Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Jest bardzo dużo utworów muzycznych związanych z tym wydarzeniem.

W Polsce śpiewamy w tym czasie kolędy i pastorałki, a w innych krajach piosenki świąteczne.
      Tradycja śpiewania kolęd w Polsce została zapoczątkowana w XIII wieku.
      W wielu miejscach głównie w szkołach i kościołach prezentowane są JASEŁKA czyli widowiska słowno-muzyczne o tematyce bożonarodzeniowej.

Zadanie domowe;

Proszę w miarę możliwości śpiewać kolędy ze śpiewnikami otrzymanymi na poprzedniej lekcji.