• środa, 5.01.2022 r.

Temat : Polska od czasów Mieszka I do Mikołaja Kopernika – powtórzenie wiadomości.

Aby powtórzyć materiał i przygotować się do czekającego nas sprawdzianu, wykonaj zadania

powtórkowe, które są zamieszczone na końcu rozdziału II, s. 74 podręcznika.

Polecenia  i odpowiedzi zapisz w zeszycie.

Powodzenia!

Dla relaksu, a zarazem dodatkowego powtórzenia, posłuchaj piosenki – krótka animowana historia Polski

Polecam!

• środa, 22.12.2021 r.

Temat : Mikołaj Kopernik – wielki astronom.

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 r. w Toruniu. Był , jak przystało na „człowieka Renesansu” wszechstronnie utalentowany i wykształcony.

Był między innymi : księdzem, lekarzem, aptekarzem, matematykiem, ekonomistą, dyplomatą, kartografem i sławnym astronomem.

Opracował teorię heliocentryczną (helios = słońce) , która potwierdziła, że Słońce jest w centrum układu słonecznego,  a inne planety krążą wokół niego.

Dzieło : „O obrotach ciał niebieskich” . („De revolutionibus orbium celestium”)

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię”.

Miasta związane z Kopernikiem :

Toruń – miejsce urodzenia

Olsztyn – miasto, którego obroną przed Krzyżakami się zajmował.

Frombork- tam znajdowało się jego obserwatorium astronomiczne; miejsce śmierci

Kraków, Padwa, Bolonia, Ferrara – miasta, w których studiował (Polska i Włochy)

Ciekawe materiały w linkach.

Polecam!

zadanie :

Ułóż w zeszycie krzyżówkę do hasła „KOPERNIK”. Pytania muszą dotyczyć jego osoby- życiorysu, działalności/odkrycia, miast z nim związanych.

Powodzenia!

• środa, 8.12.2021 r.

Temat: Polska za czasów Kazimierza Wielkiego -  przegląd najważniejszych wydarzeń i dat.

Kazimierz Wielki-  ostatni z dynastii Piastów, syn Władysława Łokietka.

1. Król Kazimierz Wielki panował w latach 1333-1370.
      Kazimierz Wielki zasłużył na swój przydomek „wielki”, ponieważ wielkich rzeczy dokonał , np.:
      prowadził politykę pokojową, zreformował prawo, system monetarny, system miar i wag, założył Akademię Krakowską, kazał budować zamki, otaczać miasta murami, lokował (zakładał ) wiele miast i wsi. Zabezpieczył tron Polski na wypadek swojej bezpotomnej śmierci. Władza miała przejść w ręce króla Węgier – Ludwika Andegaweńskiego.
      2. Kazimierz Wielki a nasz region :
      Urodził się w okolicach Włocławka – od miejsca urodzenia (kuźnia kowala)  pochodzi nazwa miejscowości - Kowal
      Nadał prawa miejskie Bydgoszczy – w roku 1436 r.
      W Bydgoszczy funkcjonuje uczelnia wyższa – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
      Podczas  wizytacji Nakła nad Notecią kazał je otoczyć podwójnym murem.

zad.1. Wyjaśnij pojęcia:
      a) żak
      b) uniwersytet

zad.2. Wyjaśnij, jak rozumieć powiedzenie, że Kazimierz Wielki „zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną”.

zad.3. Narysuj oś czasu i nanieś na nią daty poniższych wydarzeń:
      koronacja Bolesława Chrobrego, śmierć Kazimierza Wielkiego, chrzest Polski, założenie Akademii Krakowskiej

zad. 4. Najważniejsze wydarzenia. Dopisz daty do poniższych wydarzeń:

pokój wieczysty z Krzyżakami - …...........r.
      zjazd monarchów w Krakowie, uczta u Wierzynka - …............r.
      śmierć ostatniego z dynastii Piastów - ….............r.

zad.4.

Zapoznaj się z materiał zawartym w linku: