Rok szkolny 2021/2022
5 I 2022 – kl. III – edukacja wczesnoszkolna
Temat: Co można usłyszeć w ciszy?
Zabawa „Cisza jak makiem zasiał”. Próba odpowiedzi na pytania dotyczące ciszy na podstawie wiersza Józefa Ratajczaka Rozmowa ciszy. Ćwiczenia w głośnym czytaniu wiersza z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji. Warto ich znać! Alexander Graham Bell i jego wynalazek. Łączenie w pary czasowników z rzeczownikami. Tropimy gramatykę – przysłówek. Wskazywanie przysłówków i przymiotników. Stopniowanie przysłówków. Ilustrowanie ciszy i hałasu elementami wyciętymi z gazet. Odejmowanie liczb typu 148 – 35.
Wykonaj zadania zgodnie z linkiem:
Wykonaj ćwiczenia z matematyki w zeszycie ćwiczeń: str. 40-41.
wtorek, 4 I 2022 – kl. III – edukacja wczesnoszkolna
Temat: W świecie ciszy.
Odejmowanie liczb typu 125 – 3. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Zapoznaj się z zadaniami w podręczniku z matematyki – str. 146-147, a następnie wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń z edukacji matematycznej: str. 38-39.
poniedziałek, 3 I 2022 – kl. III – edukacja wczesnoszkolna
Temat: Słuch. Warto słuchać. W świecie ciszy
Rozmowa na temat narządu słuchu i jego funkcji na podstawie przeczytanego tekstu i ilustracji w podręczniku. Wypowiedzi U. na temat funkcjonowania słuchu u zwierząt na podstawie tekstu Jak słyszą zwierzęta? z cyklu Tropiciele wiedzy. Formułowanie odpowiedzi na pytanie: „Jak należy dbać o słuch?”. Rozpoznawanie i stopniowanie przymiotników. Ćwiczenie w pisaniu zdania z pamięci. Zabawa „Co słyszysz?”.
Dodawanie liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu 386 + 27. Gra planszowa W drodze do filharmonii. Wykonaj zadania zgodnie z poniższym linkiem do tematu Słuch, a następnie do kolejnych tematów Warto słuchać i W świecie ciszy, zapoznając się jednocześnie z filmami i tekstami w podręczniku do edukacji polonistycznej: podręcznik str. 40-51.
Wykonaj ćwiczenia zadania w zeszycie ćwiczeń z edukacji polonistycznej: str. 36 – 39 oraz 42-43. Zapoznaj się z zadaniami w podręczniku z matematyki – str. 144-145, a następnie wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń z edukacji matematycznej: str. 30-31. Zadanie dodatkowe: Zagraj w grę - zeszyt ćwiczeń z edukacji matematycznej: str. 32 – 33.
22 XII 2021 – kl. III – edukacja wczesnoszkolna
Temat: Wigilijny wieczór.
Zapoznanie z wierszem Andrzeja K. Torbusa Zasypianka wigilijna. Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: jedlina, makutra. Wyjaśnienie, na czym polega jeden ze zwyczajów wigilijnych opisanych w wierszu Zasypianka wigilijna. Tworzenie rymów. Dobieranie przymiotników zgodnie z podanym pytaniem. Czytanie tekstu Pomagamy na święta. Tworzenie rodziny wyrazu dawać. Pięknie czytamy. Rondelkolandia – czytanie ze zrozumieniem przepisu na makiełki. Lekcje programowania. Mnożenie liczb zakończonych zerami. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Zapoznaj się z linkiem i wykonaj zadania zgodnie z instrukcją w linku, zadania z techniki i wf są dodatkowe J
Zadania dodatkowe:
21 XII 2021 – kl. III – edukacja wczesnoszkolna
Temat: Karolcia – wymarzona przygoda – c.d.
Dodawanie liczb typu 275 + 312 różnymi sposobami. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Zapoznaj się z zadaniami w podręczniku z matematyki – str. 144-145, a następnie wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń z edukacji matematycznej: str. 28 – 29.
20 XII 2021 – kl. III – edukacja wczesnoszkolna
Temat: Karolcia – poznajemy bohaterkę.
Uważne wysłuchanie fragmentów lektury Marii Krüger Karolcia. Udzielanie odpowiedzi na pytania do wysłuchanych fragmentów lektury. Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: drzazga, szpara, poufały. Uzupełnianie metryczki lektury. Samodzielne redagowanie opisu głównej bohaterki lektury. Ćwiczenia w pisaniu z pamięci. Zabawa „Magiczne guziki”. Dodawanie liczb typu 275 + 312 różnymi sposobami. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Zapoznaj się z fragmentem lektury Marii Krüger „Karolcia” (podręcznik str. 34-36) Następnie wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń z edukacji polonistycznej: str. 32 – 33 oraz zapoznaj się z zadaniami w podręczniku z matematyki – str. 142-143, a następnie wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń z edukacji matematycznej: str. 26-27. (Zadanie 6, str. 27 dla chętnych).
Zachęcam do przeczytania lektury Marii Krüger „Karolcia” lub wysłuchania z audiobooka:
20 XII 2021 – kl. III – edukacja wczesnoszkolna
Temat: Karolcia – poznajemy bohaterkę.
Gimnastyka oka i języka – ćwiczenia doskonalące technikę czytania. Słuchanie fragmentów lektury Marii Krüger Karolcia. Wielozdaniowe wypowiedzi U. na temat wysłuchanego fragmentu lektury. Twórcze opowiadanie dalszych przygód niewidzialnych dzieci. Liczby pojedyncza i mnoga czasownika. Odmiana przez osoby czasownika w czasie teraźniejszym. Zabawa „Zaczarowany skarb”. Zrób to sam! Wykonanie breloczka z koralików zgodnie z podaną instrukcją.
Wykonaj ćwiczenia w podręczniku z serii: „Gimnastyka oka i języka” (podręcznik str. 37). Przeczytaj fragment lektury Marii Krüger „Karolcia” (podręcznik str. 38-39). Następnie wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń z edukacji polonistycznej: str. 34. Zadanie w zeszycie ćwiczeń z edukacji polonistycznej: str. 35 – dla chętnych J
zajęcia komputerowe
piątek, 10 XII 2021
Temat: Edytor grafiki. Wklej z …
Zapoznaj się z filmem i sprawdź na komputerze, w jaki sposób można korzystać z edytora grafiki i opcji „Wklej”. Tyma razem oglądacie film: https://www.youtube.com/watch?v=gcRdDzKlVvc10 XII 2021 – Zajęcia komputerowe: kl. III
Temat: Edytor grafiki. Wklej z …
Zapoznaj się z filmem i sprawdź na komputerze, w jaki sposób można korzystać z edytora grafiki i opcji „Wklej”. Tyma razem oglądacie film: https://www.youtube.com/watch?v=gcRdDzKlVvcczwartek, 9.12.2021
Temat: Miejsce, w którym mieszkamy.
Budowanie wielozdaniowych wypowiedzi na temat miejsc, w których mieszkamy, na podstawie ilustracji w podręczniku i własnych doświadczeń. Opis życia w dużym mieście i na typowej wsi. Zalety i wady życia na wsi i w mieście. Czytanie ze zrozumieniem – wybieranie informacji odnoszących się do U. lub jego miejscowości. Uzupełnianie zdań opisujących herby miast na podstawie ilustracji. Zapisywanie i odczytywanie liczb trzycyfrowych różnymi sposobami Obliczenia pieniężne. Recytacja łamańca językowego. Piórkiem, dźwiękiem i pędzelkiem – Modest Musorgski Promenada z cyklu Obrazki z wystawy.
Wykonaj zadania zgodnie z linkiem, nie sporządzaj notatki o Chełmnie – możesz jedynie obejrzeć film o Chełmnie:
https://view.genial.ly/5fb57c890525e10d26a902ac/interactive-content-miejsce-w-ktorym-mieszkam
Temat: Moja ojczyzna.
Podawanie nazw roślin i zwierząt opisanych w wierszu Jerzego Ficowskiego Tutaj. Formułowanie odpowiedzi na pytanie postawione w wierszu. Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: jaskier, koślawy, kwoka, modry, spławiać. Łączenie wyrazów oraz zdjęć i zapisywanie porównań. Tworzenie form stopnia wyższego przymiotników. Piszemy poprawnie – pisownia wyrazów z rz wymiennym. Porównywanie i porządkowanie liczb trzycyfrowych.
Edukacja polonistyczna
Przeczytaj wiersz Je Jerzego Ficowskiego „Tutaj” w podręczniku na stronie 18 – 19, odpowiedz na pytania do tekstu. Wyjaśnij słownictwo: jaskier, koślawy, kwoka, modry, spławiać. Wykonaj ćwiczenia ze strony 18-19.
Edukacja matematyczna
Zapoznaj się z zadaniami na stronie 138 w podręczniku. Następnie wykonaj ćwiczenia: 16 i 17.
Zadań nie trzeba przysyłać, sprawdzimy w poniedziałek w szkole.
środa, 8.12.2021 r.
Temat: Przeprowadzka.
Wysłuchanie opowiadania „Przeprowadzka” z cyklu „Listy od Hani i Henia”. Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu. Różnice między miejscem, w którym obecnie mieszka Nina, a tym, do którego się przeprowadza. Wskazywanie wyrażeń kojarzących się z przeprowadzką. Odczytywanie zdania z plątaninki wyrazowej i wyjaśnianie jego znaczenia. Formułowanie odpowiedzi na pytanie: „Co Hania i Nina powinny zrobić, aby ich przyjaźń przetrwała?”. Tropimy gramatykę – stopniowanie przymiotników. Pięknie czytamy. Działania na pełnych setkach. Porównywanie liczb trzycyfrowych Odczytywanie i zapisywanie cyframi i słowami liczb w zakresie 1000. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Edukacja polonistyczna
Edukacja matematyczna
Zapoznaj się z działaniami i porównaniami liczb trzycyfrowych z podręcznikiem:
a następnie wykonaj działania w zeszycie ćwiczeń na stronie: 12 i 13
wtorek, 7.12.2021 r.
Temat: Etapy życia człowieka.
Wykonanie miarki wzrostu zgodnie z podaną instrukcją. Zabawa „Para do pary”. Rodzaje rzeczowników i przymiotników. Wyrazy o znaczeniu przeciwnym. Pisownia wyrazów z ó.
Przypomnij sobie, o czym wczoraj czytałeś w podręczniku o etapach życia człowieka str. 12 i 13, a następnie wykonaj zadania ze stron 10-13. Może w tym pomóc Tobie link:
Wykonanie miarki to zadanie dodatkowe. Jeżeli je wykonacie, prześlijcie mi proszę zdjęcia Waszych miarek J
poniedziałek, 6.12.2021 r.
Klasowe wspomnienia. / Etapy życia człowieka.
Gimnastyka oka i języka – czytanie fragmentu wiersza Władysława Broniewskiego Zegary z podziałem na role i zachowaniem odpowiedniej intonacji. Obejrzenie wystawy fotografii z klas 1. i 2. Opowiadanie o ważnych sprawach z pierwszych lat szkolnych na podstawie tekstu Kronika klasowa. Układanie i zapisywanie odpowiedzi na pytania. Czytanie ze zrozumieniem. To już wiem! Notatka kronikarska. Przygotowanie w grupach notatki do kroniki klasowej na temat wybranego wydarzenia z życia klasy. Odmiana czasownika przez osoby. Pięknie czytamy. Rozwiązywanie zadań tekstowych na obliczenia wagowe. Obliczanie masy produktu z opakowaniem, samego produktu i samego opakowania.
Opisywanie etapów życia człowieka na podstawie tekstu w podręczniku i własnych obserwacji. Swobodne wypowiedzi na temat zmian zachodzących w wyglądzie i sposobie życia człowieka oraz dbałości o zdrowie i higienę jako warunku prawidłowego rozwoju człowieka. Zrób to sam! Wykonanie miarki wzrostu zgodnie z podaną instrukcją. Zabawa „Para do pary”. Rodzaje rzeczowników i przymiotników. Wyrazy o znaczeniu przeciwnym. Pisownia wyrazów z ó. Rozwiązywanie zadań rozmaitych na obliczenia wagowe. Nauka i utrwalenie piosenki Pięknie żyć.
Klasowe wspomnienia:
Podręcznik str. 9, 10 i 11 oraz ćwiczenia do tematu, podane w linku poniżej:
Etapy życia człowieka
Podręcznik str. 12 i 13 oraz ćwiczenia do tematu, podane w linku poniżej:
Dzisiaj mikołajki, więc jeszcze mikołajkowe zadania:
A niespodzianka mikołajkowa dla Was po powrocie z nauki zdalnej Pozdrawiam :)
piątek, 3.12.2021 r.
Zajęcia komputerowe:
Temat: Edytor grafiki. Paint 3D. Nalepki. Kształty 3D - ćwiczenia utrwalające.Utrwalanie wiadomości praktycznych z programu Paint 3D.
Proszę otworzyć program Paint 3D, wybrać przykładową nalepkę oraz kształt 3 D i coś narysować, mile widziane inne elementy, które poznawaliśmy na wcześniejszych lekcjach
Następnie proszę zapisać obraz przesłać na messenengera do mnie
Miłej zabawy w Paincie 3D
rok szkolny 2020/2021
Muzyka - Zbigniew Rydelski
czwartek; 25.06.2020
Nauczyciel prowadzący; mgr Zbigniew Rydelski
Temat lekcji; Muzykujemy wakacyjnie
Notatka z lekcji;
Już prawie wakacje. Kończy się rok szkolny inny niż poprzednie. Czeka nas zasłużony odpoczynek nad rzeką, jeziorem, nad morzem i w górach. Nich to będą wakacje z muzyką i piosenką.
Nad morzem i jeziorami wykonuje się piosenki które nazywają się szanty. Są to utwory muzyczne opowiadające o morzu i codziennym życiu na statku śpiewane przez marynarzy.
W szantowe teksty często wplatają się okrzyki i zawołania.
Najbardziej znaną szantą jest utwór "MORSKIE OPOWIEŚCI". Jest ona śpiewana w wielu językach.
Czwartek
Temat: Wkrótce w czwartej klasie 25.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wprowadzenie do zajęć – mapa myśli
- Wysłuchanie opowiadania Koniec i początek z cyklu „Listy od Hani i Henia”
- Wypowiedzi U. Na temat opowiadania ukierunkowane pytaniami N.
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazu pupilek
- Pisanie odpowiedzi na postawione pytanie
- Wybieranie wyrazów kojarzących się z nauką w czwartej klasie
- Układanie i zapisywanie rad dla uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę
w szkole
Polski
- Otwieramy kary ćwiczeń i rozwiązujemy zadani na stronach 70-71.
Wychowanie fizyczne
Wykonaj test sprawności motorycznej:
Środa
Temat: Na Kaszubach 24.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wypowiedzi U. na temat kultury kaszubskiej na podstawie tekstu Kaszuby i informacji zebranych z różnych źródeł
-Poszerzanie zakresu słownictwa i struktur składniowych wyrazami i zwrotami
w języku kaszubskim
-Wysłuchanie nagrania kaszubskiego abecadła
- Łączenie początków zdań z ich zakończeniami na podstawie tekstu Kaszuby
- Wpisywanie nazw poszczególnych elementów uroczystego stroju kaszubskiego
- Uzupełnianie diagramu i odczytanie hasła
- Porównywanie liczb w zakresie 1000
- Powtórzenie – obliczenia wagowe
- Powtórzenie wiadomości z zakresu edukacji muzycznej
Polski
- Oglądamy film o Kaszubach
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronie 68-69 i rozwiązujemy zadania.
Matematyka
- Oglądamy film edukacyjny o zmianie jednostek masy
- Następnie otwieramy karty matematyczne na stronie 50-51 i rozwiązujemy zadania.
Plastyka
Stwórz kodeks bezpiecznych wakacji !
Wtorek
Temat: Jak nie nudzić się w podróży? 23.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Powtórzenie– obliczanie długości boków i obwodów figur
- Rozwiązywanie zadań tekstowych
Matematyka
- Oglądamy dwa filmy edukacyjnie o obwodach figur.
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 48-49 rozwiązujemy zadania.
Wychowanie fizyczne:
Ruch i sport są bardzo ważne w naszym życiu. Wyjdź z domu i wybierz swoją ulubionę formę ruchu. Poroponuję : pobiegać, pojezdzić na rowerze, rolkach czy desce.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i baw się dobrze!
Poniedziałek
Temat: Jak nie nudzić się w podróży? 22.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wysłuchanie ze zrozumieniem opowiadania Grzegorza Kasdepkego
Krowa za dziesięć, pies za pięć!
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: podekscytowany, skwapliwie
oraz zwrotu strzyc uszami
- Odczytywanie wskazanych przez N. fragmentów tekstu Krowa za dziesięć, pies za pięć!
- Układanie i zapisywanie odpowiedzi na pytania dotyczące opowiadania Krowa za dziesięć, pies za pięć!
- Porządkowanie planu wydarzeń na podstawie opowiadania Grzegorza Kasdepkego
Krowa za dziesięć, pies za pięć!
Polski
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronie 66-67, rozwiązujemy zadania.
Piątek
Temat: Bezpieczeństwo podczas wakacji. 19.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Powtórzenie – obliczenia kalendarzowe i zegarowe, termometr
- Zrób to sam! Wykonanie łańcuszka na szydełku zgodnie z podaną instrukcją
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 45-47 i rozwiązujemy zadania.
Technika
- Wykonaj prace techniczną na podstawie podaje instrukcji w kartach ćwiczeń. Strona: 65.
- Oglądamy filmik instruktażowy
- Zrób zdjęcie i prześlij je do pani Anny Balcer, a zdobędziesz nowe punkty!
Muzyka- Zbigniew Rydelski
czwartek, 18.06.2020
Temat lekcji; Ta-ta-ta. Dzień Ojca.
Notatka z lekcji;
Na początku kalendarzowego lata w wielu krajach obchodzimy Dzień Ojca. W Polsce ten dzień przypada na 23 czerwca. Aby uczcić Dzień Ojca zawsze składamy życzenia.
My na dzisiejszej lekcji nauczymy się słów refrenu "Piosenki dla taty".
TATA , ta-ta-ta!
Z tatą wszystko gra!
Zawsze o mnie dba!
Supr duet - on i ja!
Super duet - on i ja!
Super duet - on i ja!
Zadanie do wykonania!
Proszę spróbować tekst refrenu piosenki wykonać w formie RAPU.
Poniedziałek
Temat: Bezpieczeństwo podczas wakacji 15.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie wierszy Bożeny Piergi na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach
- Rozmowa na temat wysłuchanych wierszy
- Rozwiązywanie psychotestu Bezpieczne wakacje
- Wskazywanie czasowników oraz zapisywanie ich w kolejności alfabetycznej
- Ćwiczenia w pisaniu zdań z pamięci
- Rozpoznawanie i nazywanie roślin trujących oraz niebezpiecznych dla człowieka na podstawie tekstu Uwaga! Rośliny trujące!
- Podpisywanie roślin trujących i zapisywanie miejsc ich występowania na podstawie informacji z podręcznika
- Kwartały – uzupełnianie tabeli
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 76-77 rozwiązujemy test.
- Na stronie 78-79 czytamy tekst o roślinach trujących i odpowiadamy na pytanie.
- Oglądamy film o roślinach trujących.
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w karach ćwiczeń na stronie 62-64.
Środa
Temat: Znowu wakacje. 10.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Figury przestrzenne
- Budowanie figur przestrzennych z klocków
- Rozwiązywanie zadań tekstowych
- Rozpoznawanie figur na sfotografowanych obiektach
- Rytmiczna recytacja tekstu
- Nauka piosenki Mój świat
Polski
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronie 60-61 i rozwiązujemy zadania.
Matematyka
- Oglądamy film edukacyjny o figurach
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 42-44 i rozwiązujemy zadania.
Muzyka
Zapoznaj się ze słowami i melodią piosenki "Mój świat" . Spróbuj ją zaśpiewać:
Wysłuchaj utworu Modesta Musorgskiego Wielka Brama w Kijowie. Przeczytaj informacje z podręcznika na str.95.
Wtorek
Temat: Znowu wakacje. 09.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wprowadzenie do zajęć – uzupełnienie diagramu
- Wysłuchanie wiersza Elżbiety Zechenter-Spławińskiej Znów wakacje
- Wypowiedzi U. na temat przeczytanego tekstu i własnych planów wakacyjnych
- Wyszukiwanie w diagramie wyrazów kojarzących się z wakacjami, o których mowa w wierszu Znów wakacje
- Układanie i zapisywanie zdań o wakacjach
- Pisanie wyrazów zakończonych na -ów
- Dopisywanie skojarzeń do wyrazów: piegi i plecak
Polski
- Otwieramypodręcznik na stronie 74 czytamy wiersz i odpowiadamy na pytania.
- Otwieramy karty ćwiczeń rozwiązujemy zadania na stronie 58-59.
Wychowanie fizyczne
Opanuj techikę gry w badmintona
Poniedziałek
Temat: Zabawy z tatą. 08.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie ze zrozumieniem inscenizacji Doroty Gellner Tatusiowie
- Wypowiedzi U. na temat przeczytanego tekstu
- Wyszukiwanie w tekście inscenizacji fragmentów mówiących o obowiązkach tatusiów
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazu ażurowy
- Pisanie wyrazów z ż i rz
- Uzupełnianie tabeli właściwymi formami rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej
- Dobieranie fragmentów powiedzeń i interpretacja ich znaczeń
- Opisywanie ilustracji za pomocą rzeczowników, czasowników, przymiotników, przysłówków i liczebników
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 72-73 czytamy wiersz i odpowiadamy na pytania.
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronie 54-55 i rozwiązujemy zadania.
Plastyka
Wykonaj farbami pracę plastyczną "Ulubiona zabawa z tatą"
Muzyka
Pobaw się z piosenką
Piątek
Temat: Jak dbać o piękny uśmiech? 05.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Zrób to sam! Wykonanie pracy technicznej Jakie zęby, taki uśmiech… zgodnie z podaną instrukcją
- Rozwiązywanie zadań tekstowych utrwalających zdobyte wiadomości i umiejętności
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne i rozwiązujemy zadania ze strony 40-41.
Technika
- Wykonaj prace techniczną na podstawie podaje instrukcji w kartach ćwiczeń. Strona: 63.
- Zrób zdjęcie i prześlij je do pani Anny Balcer, a zdobędziesz nowe punkty!
Muzyka- Zbigniew Rydelski
- czwartek, 04.06.2020Temat; W świecie muzykiNotatka z lekcji;Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Wszyscy słuchamy różnej muzyki.Muzyka możemy słuchać w radiu, telewizji, w telefonie komórkowym iinnych urządzeniach. Możemy również słuchać muzyki na żywo nakoncertach, w filharmonii, operze i teatrze. Kiedy rano wstajemy tobudzi nas dzwonek, który też jest muzyką. Każdy z nas ma swoją ulubionąpiosenkę lub utwór muzyczny.Zadanie domowe;Wymień dwa tytuły programów telewizyjnych lub radiowych związanych z muzyką.
Czwartek
Temat: Jak dbać o piękny uśmiech? 04.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Uzupełnianie diagramu
- Przypomnienie zasad dotyczących dbałości o zęby na podstawie tekstu Jak dbać o piękny uśmiech?
- Uzupełnianie podpisów pod obrazkami odpowiednimi sformułowaniami
- Wskazywanie produktów, które pomagają mieć zdrowe zęby, oraz tych, których jedzenie lub picie w nadmiarze szkodzi zębom
- Wyszukiwanie informacji w dostępnych źródłach i odpowiadanie na pytania
- Wyszukiwanie i zaznaczanie wyrazów bliskoznacznych do wyrazów: żart i radość
- Układanie hasła z plątaninki literowej, wyjaśnienie jego znaczenia w Leksykonie
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 70-71 czytamy tekst i odpowiadamy na pytania.
- Oglądamy dwa filmiki o próchnicy.
- Otwieramy karty ćwiczeń i rozwiązujemy zadania na stronie 50-52
Wychowanie fizyczne
Udoskonal technikę rzutu piłeczką palantową
Środa
Temat: Prawa dziecka. 03.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Powtórzenie – własności działań na liczbach
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne rozwiązujemy zadania na stronie 38.
- Następnie oglądamy film edukacyjny o kolejności wykonywania działań
- Rozwiązujemy zadania w kartach matematycznych na stronie 39.
Wtorek
Temat: Prawa dziecka. 02.06.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie fragmentu opowiadania Iwony Chmielewskiej Pamiętnik Blumki
- Układanie i zapisywanie pytań do podanych fragmentów tekstu Pamiętnik Blumki
- Uzupełnianie zdania z wykorzystaniem określeń z ramki
- Kolorowanie obrazka zgodnie z instrukcją
- Wskazywanie czasowników w czasach teraźniejszym, przeszłym, przyszłym
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 68-69 czytamy tekst i odpowiadamy na pytania.
- Odsłuchujemy piosenki pt.: „Piosenka o prawach dziecka”
- Następnie otwieramy karty ćwiczeń na stronie 48-49 i rozwiązujemy zadarniania.
Wychowanie fizyczne
Przgotuj balon i poćwicz z nagraniem:
Poniedziałek
Piątek
Temat: Moje królestwo. 29.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Rozmowa na temat znaczenia i rozumienia wyrazu odczytanego z rozsypanki sylabowej
- Czytanie fragmentu książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: audiencja, parada, reforma, zawód
- Uzupełnianie dialogu na podstawie tekstu
- Dopisywanie dalszego ciągu rozmowy między mamą a córką z uwzględnieniem poprawnego zapisu dialogu
- Formułowanie wypowiedzi pisemnej w formie opowiadania pod tytułem Jeden dzień z życia króla zgodnie z postawionymi pytaniami
- Stopniowanie przymiotników
- Powtórzenie mnożenia i dzielenia liczb w zakresie 100
- Rozwiązywanie zadań tekstowych
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 64 czytamy informacje na temat Janusza Korczaka.
- Oglądamy film o Januszu Korczaku
- Następnie podręczniku na stronie 65-67 czytamy opowiadanie o „Królu Maciusiu Pierwszym” i odpowiadamy na pytania.
- Otwieramy karty pracy na stronie 46-47 i rozwiązujemy zadania.
Matematyka
- Oglądamy film edukacyjny
- Następnie otwieramy karty matematyczne na stronie 36-37 i rozwiązujemy zadania.
Plastyka
Wykonaj pracę plastyczną "Mapa doskonałego Królestwa".
Umieść na pracy :
- nazwę królestwa
- flagę
-godło
Liczę na waszą pomysłowości i ciekawe prace
Muzyka- Zbigniew Rydelski
czwartek; 28.05.2020
Nauczyciel prowadzący mgr Zbigniew Rydelski
Temat lekcji; Niech żyją wszystkie dzieci.
Notatka z lekcji;
Pierwszego czerwca wszystkie dzieci obchodzą swoje święto DZIEŃ DZIECKA
Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić. W różnych krajach świata powstało wiele ciekawych i niepowtarzalnych zabaw muzycznych. Jedną z nich jest Pingwinek.
Powstało również wiele ciekawych piosenek o tematyce dzieci.
Bardzo popularną artystką, która w swoim repertuarze ma piosenki dziecięce jest Majka Jeżowska.
Materiał do lekcji Książka lekcja muzyki klasa 4 str. 116,117
Zadanie domowe;
Proszę próbować zaśpiewać piosenkę KOLOROWE DZIECI
Link do tej piosenki to
Czwartek
Temat: Oglądamy spektakl Calineczka. 28.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Dziś na zajęciach oglądamy spektakl Calineczka.
- Po obejrzanym spektaklu rozwiązujemy karty pracy.
- karty pracy do pobrania CALINECZKA_KARTAPRACY_9-12_KOLOR.pdf
Wychowanie fizyczne
Wykonaj ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn górnych
Środa
Temat: Chcemy, by świat był szczęśliwy. 27.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wypowiedzi U. na temat przeczytanego wiersza Ewy Skarżyńskiej
Drzewo pokoju
- Odpowiedzi na pytania zgodnie z treścią wiersza
- Odczytywanie i zapisywanie wyrazów z rozsypanek literowych
- Umieszczanie na „drzewie pokoju” nalepek z nazwami rzeczy ważnych w życiu
- Zabawa słowna „Dokończ”
- Zapisanie w zeszycie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat: „Co, według
ciebie, należałoby zmienić na świecie, aby wszystkie dzieci mogły być szczęśliwe?”
- Układanie i zapisywanie liczb dwucyfrowych z podanych cyfr
- Powtórzenie dodawania i odejmowania liczb w zakresie 1000
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 62-63 czytamy wiersz i odpowiadamy na pytania.
- Odsłuchujemy piosenkę pt.: „ Jesteśmy dziećmi.”
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 44-45.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 34-35 i rozwiązujemy zadania.
Muzyka
Wysłuchaj fragment utworu A. Szalińskiego Powitalny koncert.
Przeczytaj teskst z podręcznika na str. 94. Wykonaj zadanie w zeszycie ćw. na str.74
Wtorek
Temat: Dzień Matki. 26.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Rozmowa na temat przeczytanego samodzielnie opowiadania Melanii Kapelusz Odpoczynek
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazu rześki
- Odczytanie wyrazów z rozsypanek sylabowych
- Lekcje programowania
- Ćwiczymy z Noni
- Tekst matematyczny
- Rozpoznawanie brzmienia
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 58-59 czytamy opowiadanie i odpowiadamy na pytania.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronach od 30 do 33 i rozwiązujemy zadania.
Muzyka
- Oglądamy koncert orkiestry i rozpoznajemy brzmienie instrumentów dętych
- Następnie otwieramy karty ćwiczeń na stronie 73 i rozwiązujemy zadania 5 i 6.
Wychowanie fizyczne
- Zadbaj o prawidłową postawę swojego ciała. Poćwicz z nagraniem
Poniedziałek
Temat: Dzień Matki. 25.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wypowiedzi U. na temat przeczytanego opowiadania
- Zaznaczanie nazw uczuć, które odczuwała Hania w czasie oczekiwania na przyjście mamy – zamiana rzeczowników na przymiotniki i uzupełnianie nimi podanego zdania
- Udzielanie odpowiedzi w formie pełnego zdania
- Napisanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat: „Jak poradzić sobie z uczuciem rozczarowania?”
- Tworzenie i zapisywanie zdań złożonych
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 60-61 czytamy list od Hani do Henia.
- Następnie otwieramy karty ćwiczeń i rozwiązujemy zadania ze strony 40-43
Piątek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Kompozycje kwiatowe. 22.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Redagowanie i zapisanie zaproszenia na klasową wystawę kompozycji kwiatowych
- Łączenie ze sobą pasujących części powiedzeń, wyjaśnianie ich znaczenia
- Czytanie ze zrozumieniem – podkreślanie właściwych zakończeń zdań na podstawie tekstu Kompozycje kwiatowe
- Łączenie fotografii z właściwymi podpisami
- Tropimy ortografię – utrwalenie pisowni wyrazów wielką literą
- Głośne czytanie wierszyków ortograficznych Marcina Brykczyńskiego
- Nauka na pamięć dwóch wybranych wierszyków
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia zwrotu nie omieszkać
- Piszemy poprawnie – utrwalenie pisowni wyrazów wielką literą
- Milion – liczba siedmiocyfrowa
- Odczytywanie liczb i ich zapisywanie
-Gry planszowe: Truskawkowy deser, Smaczne jabłuszko
- Utrwalenie rytmicznej recytacji tekstu
- Abecadło instrumentów – instrumenty dęte
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 54-55 czytamy opowiadanie i odpowiadamy na pytania.
- Na stronie 56 znajdziemy zasady pisowni wielką literą.
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 37-39.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne i rozwiązujemy zadania na stronach 26-27.
Muzyka
1. Abecadło instrumentów- instrumenty dęte
- Zapoznaj się z filmikiem:
- Przeczytaj informacje o instrumentach dętych z podręcznika str. 93
- Wykonaj ćwiczenia ze str.73, 93 w kartach pracy- Rozpoznaj brzeminie instrumentów dętych- Błękitna rapsodia
Plastyka
Wykonaj niespodziankę dla mamy zgodnie z instrukcją podaną w kartach ćwiczeń lub wykonaj prezent /laurkę według własnego pomysłu.
Muzyka - Zbigniew Rydelski
czwartek, 21.05.2020
Temat lekcji; Dla Ciebie mamo, dla Ciebie tato.Notatka z lekcji;
- Wszyscy wiemy że w maju obchodzimy dzień mamy, a w czerwcu dzień taty. Rodzice to najważniejsze osoby dla każdego dziecka. Opiekują się nami, troszczą się, pocieszą i przytulą. Dzisiaj podziękujemy naszym rodzicom śpiewem i piosenką.
- Proszę złożyć życzenia 26 maja mamom, a 23 czerwca tatom.
- W załączniku przesyłam piosenkę o mamie, jeżeli jest taka możliwość to proszę nauczyć się ją śpiewać.
20_-_Piosenka_dla_mamy_(1).mp3Zadanie domowe;
Proszę napisać po wysłuchaniu tej piosenki krótką notatkę o czym mówi ta piosenka i wykonać w zeszycie ilustrację do tej piosenki.
rydelski.zbyszek@gmail.com
Czwartek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Klasowy ogródek . 21.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie ze zrozumieniem tekstu Christiny Björk Moja działka zmienia się w dżunglę
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: chaos, liana, przedni, uprawa
- Rodzaje zdań – zdania oznajmujące, pytające, rozkazujące oraz zdania proste i rozwinięte, pojedyncze i złożone
- Wstawianie znaków interpunkcyjnych na końcu zdań – określanie rodzajów zdań
- Kolorowanie ramek z równoważnikami zdań, zamiana zdań na równoważniki zdań
- Rozwijanie podanego zdania na podstawie tekstu z podręcznika
- Układanie i zapisywanie zdań złożonych
- Zrób to sam! Wykonanie klasowego ogródka zgodnie z instrukcją
- Liczby sześciocyfrowe
- Odczytywanie, tworzenie i zapisywanie liczb sześciocyfrowych
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 50-51 czytamy opowiadanie i odpowiadamy na pytania.
- Na stronie 52-53 w podręczniku dowiadujemy się, jakie mamy rodzaje zda, oraz jakie są najważniejsze wyrazy w zdaniu.
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 34-35.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne i rozwiązujemy zadania na stronie 24-25.
Wychowanie fizyczne
- Poskacz z nagraniem.
Technika
- Wykonaj prace plastyczna „ Klasowy ogródek” zgodnie z instrukcją w kartach ćwiczeń na stronie 36.
- Wykonanej pracy zrób zdjęcie i wyślij do pani Anny Balcer, a zdobędziesz nowe punkty.
Środa - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: W Europie. 20.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie ze zrozumieniem tekstu Europa z cyklu Tropiciele wiedzy
- Prezentacja informacji na temat wybranego państwa europejskiego na podstawie
wyszukanych informacji
- Wielozdaniowe wypowiedzi U. na temat korzyści
płynących z przynależności do Unii Europejskiej na podstawie przeczytanego tekstu
Wojciecha Kalwata Unia państw i narodów
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: gospodarka, symfonia, wygon oraz wyrażenia polityka zagraniczna
- Prawa i obowiązki państw członkowskich
- Wyjaśnienie znaczenia wyrażenia Europa bez granic
- Symbole Unii Europejskiej
- Czytanie ze zrozumieniem – skreślanie niewłaściwych wyrazów w zdaniach
- Pisownia rzeczowników i przymiotników utworzonych od nazw państw
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 41 i czytamy mit o Europie.
- Oglądamy film edukacyjny, który opowie nam o Europie.
- Otwieramy podręcznik na stronie 42-43 czytamy tekst i odpowiadamy na pytania.
- Następnie rozwiązujemy zadania w kartach ćwiczeń na stronie 26.
- Otwieramy podręcznik na stronie 44-45 i czytamy wierszyki ortograficzne utrwalające pisownie zmiękczeń.
- W kartach ćwiczeń na stronie 27 rozwiązujemy zadania.
Wtorek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Ogród warzywno-kwiatowy. 19.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie ze zrozumieniem podanych zdań – wskazywanie zdań prawdziwych lub fałszywych
- Tworzenie rodziny wyrazu kwiat z podziałem wyrazów na rzeczowniki i przymiotniki
- Dobieranie określeń do rzeczownika ogród
- Wskazywanie czasowników w zdaniach – zamiana form czasu przeszłego na teraźniejszy
- Uzupełnianie luk w wyrazach odpowiednimi literami – utrwalenie pisowni wyrazów z rz, ż, ch, h
- Redagowanie i zapisywanie zdań na temat „Mój wymarzony ogród”
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 49 czytamy tekst i odpowiadamy na pytania.
- Następnie przechodzimy do rozwiązywania zadań w kartach ćwiczeń strona 30 zadanie 5, oraz do zadań na stronach 32-33.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 22-23 i rozwiązujemy zadania.
Wychowanie fizyczne
Bądź silny i sprawny. Wykonaj ćwiczenia
Poniedziałek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Ogród warzywno-kwiatowy. 18.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie ze zrozumieniem tekstów Ogród warzywno-kwiatowy i Zwierzęta w ogrodzie
- Pożyteczna rola zwierząt w hodowli roślin ogrodowych
- Rozpoznawanie jadalnych części roślin warzywnych
- Redagowanie odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły, trzmiele i osy?”
- Układanie z rozsypanki sylabowej nazw roślin przyprawowych i ich zapisywanie
- Liczby pięciocyfrowe
- Odczytywanie, tworzenie i zapisywanie liczb pięciocyfrowych
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 46-47 czytamy treść i odpowiadamy na pytania
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 30.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne i rozwiązujemy zadania na stronach 20-21.
Muzyka
Zapoznaj się ze słowami i melodią piosenki "Działkowa ballada"
Wysłuchaj utwór Modesta Musorgskiego Chatka na kurzej stoopce z cyklu Obrazki z wystawy
Piątek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Transport lądowy . 15.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem
- Wyszukiwanie i zapisywanie w kolejności alfabetycznej nazw środków transportu lądowego
- Wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima Lokomotywa
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: atleta, fraszka, igraszka, tuczony,
turkotać i wyrażenia z mozołem
- Wyszukiwanie w wierszu fragmentu opisującego lokomotywę i wagony oraz wyrazów naśladujących dźwięki i ich odczytywanie
- Wypisywanie wyrazów dźwiękonaśladowczych z wiersza
- Układanie wyrażenia z rozsypanki wyrazowej
- Połowa i ćwierć – obliczenia pieniężne
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 36-37 przyglądamy się ilustracją i odczytujemy informacje zawarte na stronie.
- Następnie otwieramy karty ćwiczeń i rozwiązujemy zadania na stronie 24.
- W podręczniku na stronie 38-40 czytamy wiersz, a kartach ćwiczeń rozwiązujemy zadania dotyczące wiersza na stronie 25.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 18-19 i rozwiązujemy zadania.
Plastyka
- Pojazdy lądowe za sto lat - zilustruj swoją wizję dowolną technika malarską. Czekam na wasze prace. A.B.
Muzyka - Zbigniew Rydelski
czwartek; 14.05.2020
Temat lekcji; Kultura ludowa.
Notatka z lekcji do zeszytu;
Kulturę ludową nazywamy folklorem.
W skład folkloru wchodzą; muzyka, taniec, sztuki plastyczne, ozdobne stroje, architektura, opowieści i przysłowia ludowe.
Terytorium Polski ze względu na zróżnicowany folklor możemy podzielić na regiony. Mieszkańcy tych regionów noszą charakterystyczne stroje oraz zachowują odmienne zwyczaje i tradycje ludowe. Różne obyczaje z różnych regionów tworzą całość którą nazywamy Polską Kultura Ludową.
Zadanie domowe
Narysuj w zeszycie strój kujawski korzystając z załączonego obrazka.
Czwartek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Migracje zwierząt . 14.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Rozwiązanie rebusu słownego
- Rozmowa na temat wędrówek zwierząt na podstawie wysłuchanego tekstu Dlaczego zwierzęta wędrują? oraz własnych doświadczeń i obserwacji
- Uzupełnianie diagramu nazwami wędrujących zwierząt
- Przewodnik prawdziwych tropicieli – czytanie ze zrozumieniem fragmentu tekstu Adama Wajraka Dalekomorskie wędrówki
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: Bahamy, Bermudy, fenomen, kres, populacja, tarło
- Dopisywanie dalszego ciągu opowiadania na podstawie pytań pomocniczych
- Rozwiązywanie rebusów
- Przepisywanie zdań tak, aby wyróżnione w nich rzeczowniki i czasowniki były w liczbie mnogiej
- Zabawa „Ptasie zwyczaje”
- Połowa i ćwierć – jednostki masy
- Przeliczanie jednostek masy według wzoru
- Rozwiązywanie zadań tekstowych na obliczanie połowy i ćwierci podanych liczb oraz na obliczanie masy
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronach 32-35, czytamy tekst i odpowiadamy na pytania.
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronach od 20 do 23
- Oglądamy film edukacyjny o migracji ptaków
- Oglądamy film edukacyjny o migracji różnych zwierząt
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 16-17 i rozwiązujemy zadania.
Wychowanie fizyczne
-
Wykonaj rozgrzewkę
-
Poćwicz technikę rzutu piłeczką palantową
Środa - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: O psie, który jeździł koleją. 13.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Zabawa „Pociągi”
- Połowa i ćwierć – jednostki czasu zegarowego
- Utrwalenie pojęć: pół godziny, ćwierć godziny (kwadrans)
- Rozwiązywanie zadań tekstowych na obliczenia czasowe
- Zrób to sam! Wykonanie pieska z ręcznika zgodnie z podaną instrukcją
- Zabawa „Mój przyjaciel pies”
- Połowa i ćwierć – jednostki czasu kalendarzowego
- Rozwiązywanie zadań tekstowych na obliczenia kalendarzowe
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne i rozwiązujemy zadania ze stron od 12 do 15.
Technika
- Otwieramy karty ćwiczeń na stornie 19, wykonujemy pieska z ręcznika zgodnie z instrukcją.
- Wykonanie pracy zrób zdjęcie i prześlij je do pani Anny Balcer, a zdobędziesz nowe punkty!
Wtorek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: O psie, który jeździł koleją. 12.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Słuchanie ze zrozumieniem fragmentu lektury Romana Pisarskiego O psie, który jeździł koleją
- Określanie czasu, miejsca akcji i wskazywanie bohaterów lektury
- Odszukanie w tekście literackim odpowiednich fragmentów
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: cembrowina, chłeptać i wyrażeń: węzłowa stacja, zawiadowca stacji
- Uzupełnianie metryczki lektury
- Układanie i zapisywanie planu wydarzeń do poznanej lektury
- Utrwalenie pisowni wyrazów z rz wymiennym
- Piórkiem, dźwiękiem i pędzelkiem- Modest Musorgski Promenada z cyklu Obrazki z wystawy
Polski
- Odsłuchujemy audiobook pt. : „O psie który jeździł koleją”
- Czytamy tekst w podręczniku na stronie 28-29, oraz odpowiadamy na pytania.
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronach od 16 do 18 i rozwiązujemy zadania.
Wychowanie fizyczne:
Przygotuj pluszaki i wykonaj z nimi trening. Miłej zabawy
Poniedziałek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Transport wodny. 11.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wypowiedzi na temat rodzajów transportu wodnego na podstawie tekstu i ilustracji w podręczniku oraz własnych doświadczeń
- Leksykon– wyjaśnienie znaczenia wyrazów: matnia, transatlantyk, transport, zacumowany
- Twórcze opowiadanie o swojej prawdziwej lub wymyślonej podróży po wodzie
- Podpisywanie fotografii przedstawiających różne rodzaje środków transportu wodnego
- Ćwiczenia utrwalające rozpoznawanie rzeczowników i przymiotników oraz
czasowników i przysłówków
- Pisanie w zeszycie zdań na podany temat
- Rozmowa na temat przeczytanego ze zrozumieniem tekstu Słynne polskie statki
- Tropimy ortografię – czytanie wierszyków ortograficznych Marcina Brykczyńskiego utrwalających pisownię wyrazów z utratą dźwięczności i rozpoczynających się cząstką bez- oraz ws-
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 24-25, przyglądamy się ilustracją czytamy informacje pod nimi i odpowiadamy na pytania.
- W podręczniku na stronie 26 czytamy tekst i dowiadujemy się gdzie są budowane statki.
- Następnie również w podręczniku na 27 czytamy wierszyki ortograficzne utrwalające pisownie wyrazów z utratą dźwięczności i rozpoczynających się cząstka bez- oraz –ws.
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronach 14 i 15, oraz rozwiązujemy zadania.
Piątek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: W rzece. 08.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Połowa i ćwierć – jednostki objętości
- Rozwiązywanie zadań tekstowych na obliczanie objętości
- Utrwalenie rytmicznej recytacji tekstu
- Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o kujawiaku
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronie 10 i rozwiązujemy zadania.
Muzyka
- Otwieramy podręcznik na stronie 92 przypominamy sobie o polskim tańcu ludowym.
- Następnie otwieramy karty ćwiczeń na stronie 72 i rozwiązujemy zadanie 2.
- Wykonanemu zadaniu zrób zdjęcie i prześlij do pani Anny Balcer, aby otrzymać kolejne punkty!
muzyka - Zbigniew Rydelski
czwartek, 07.05.2020
Nauczyciel prowadzący mgr Zbigniew Rydelski
Temat lekcji; Muzyczna majówka
Notatka z lekcji do zeszytu.
Maj to bardzo piękny miesiąc. Wyruszamy wtedy na wycieczki, które
nazywamy majówkami. W ciepłe majowe wieczory możemy razem z bliskimi i
przyjaciółmi zebrać się przy ognisku i śpiewać różne piosenki. Jednym z
utworów majówkowych jest piosenka zatytułowana "JA MAM TYLKO JEDEN
ŚWIAT". Słowa i muzykę do tej piosenki Napisał Janusz Strąkowski.
Zadanie dla uczniów.
Proszę znaleźć w internecie nagranie tej piosenki i próbować śpiewać z
tekstem który dołączam do lekcji.
Czwartek
Temat: W rzece. 07.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Wyjaśnienie znaczenia terminu rzeka na podstawie przeczytanego tekstu i ilustracji w podręczniku
- Poznanie budowy koryta rzeki
- Nazywanie roślin i zwierząt żyjących w rzece lub na jej brzegach
- Wpisywanie brakujących nazw elementów rzeki
- Uzupełnianie tekstu dotyczącego rzek na podstawie wiadomości z podręcznika
- Uzupełnianie nazw kierunków świata za pomocą poznanych skrótów
- Zaznaczanie Wisły i Odry oraz Morza Bałtyckiego na mapie konturowej Polski
- Odczytywanie nazw rzek z mapy i ich zapisywanie
- Pisanie wyrazów podanych w ramce w kolejności alfabetycznej
- Wskazywanie wyrazów jedno- i dwusylabowych
- Wyszukiwanie wyrazów należących do rodziny wyrazu rzeka
- Tropimy gramatykę – czasownik
Polski
- Oglądamy film edukacyjny pt.: „Z biegiem rzeki”
- Otwieramy podręcznik na stronach od 16 do 21 czytamy informacje i odpowiadamy na pytania.
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 10-12
- Otwieramy podręcznik na stronie 22-23 i czytamy informacje na temat odmian czasownika.
- Przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 13.
Środa - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Z biegiem Wisły. 06.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Rozmowa na temat miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie, na podstawie ilustracji zamieszczonych w podręczniku oraz w przewodnikach turystycznych
i albumach
- Wiersz Czesława Janczarskiego Wisła
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazów: autograf, dedykacja, drzewiej, rybitwa
- Recytacja wiersza z uwzględnieniem interpunkcji i właściwej intonacji
- Podawanie wyrazów, które rymują się z wyrazami: rzeka, tama, i ich zapisywanie
- Dobieranie zdjęć symboli miast do ich nazw
- Połowa i ćwierć – jednostki długości
- Obliczanie połowy i ćwierci podanych liczb oraz jednostek długości
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronach od 10 do 11 i śledzimy mapę Warszawy.
- Następnie oglądamy film pt.: „Zabytki Warszawy”
- Otwieramy podręcznik na stronie 12 czytamy wiersz i odpowiadamy na pytania.
- Przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 8-9.
Matematyka
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronie 8-9 i rozwiązujemy zadania.
Plastyka
Namaluj farbami bieg rzeki od żródła do morza z uwzględnieniem różnych kolorów wody.
Wykonanemu zadaniu zrób zdjęcie i prześlij do pani Anny Balcer, aby otrzymać kolejne punkty!
Wtorek - Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: O Syrence warszawskiej . 05.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Bawimy się z Noni – wysłuchanie legendy Artura Oppmana Syrena
- Leksykon – wyjaśnienie znaczenia wyrazu kum i wyrażenia pełnia miesiąca
- Wypowiedzi na temat legendy na podstawie wysłuchanego tekstu i przeczytanego komiksu
- Pisemne udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące legendy
- Wskazywanie cech charakterystycznych legendy
- Zapisywanie planu wydarzeń na podstawie wysłuchanej legendy i przeczytanego komiksu
- Zrób to sam! Wykonanie scenografii do legendy o syrenie zgodnie z podaną instrukcji
- Obliczanie połowy i ćwierci podanej liczby
- Rozwiązywanie zadań tekstowych
Polski
- Oglądamy bajkę o Syrenie warszawskiej
- Otwieramy podręcznik na stronie 8-9 czytamy komiks i odpowiadamy na pytania.
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 6.
Matematyka
- Otwórz karty matematyczne na stronie 6-7 i rozwiąż zadania.
Technika
- Wykonaj scenografie do legendy o syrenę zgodnie z podana instrukcja w kartach ćwiczeń na stronie 7.
- Wykonanemu zadaniu zrób zdjęcie i prześlij do pani Anny Balcer, aby otrzymać kolejne punkty!
- Oglądamy bajkę o Syrenie warszawskiej
kl.3 wychowanie fizyczne
wtorek, 05.05.2020 / czwartek, 07.05.2020
Wykonaj domowy tor przeszkód, wykorzystując różne przedmioty.
Podpowiedzi :
Pamiętaj o bezpieczeństwie! Udanej zabawy!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Poniedziałek-
Temat: Namalowana historia. 04.05.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Rozmowa na temat „Konstytucji 3 maja” na podstawie tekstu i ilustracji w podręczniku
- Szczegółowe omówienie obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku
- Poznanie schematu funkcjonowania państwa na podstawie tekstu Kto sprawuje władzę w Polsce?
- Uzupełnianie diagramu
-Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej
- Czytam i interpretuję – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
- Dopisywanie liczebników głównych i porządkowych
- Podpisywanie zdjęć odpowiednimi wyrażeniami z ramki
- Uzupełnianie zdań liczebnikami we właściwej formie
- Połowa i ćwierć – figury geometryczne
- Dzielenie figur na dwie równe części i na ćwierci
- Rozwiązywanie zadań tekstowych
- Nauka piosenki Na majówkę
- Abecadło muzyczne – poznanie tańca narodowego – kujawiaka
Polski
- Otwieramy podręcznik na stronie 4 czytamy tekst, który wyjaśniamy nam, czym jest Konstytucja 3 maja.
- Następnie przyglądamy się obrazowi na stronie 5, oraz oglądamy film, który opowiada, co i kto znajduje się na obrazie
- Odpowiadamy na pytania ze strony 5.
- Otwieramy karty ćwiczeń i rozwiązujemy zadania ze stron od 3 do 5.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne na stronach od 3 do 5 i rozwiązujemy zadania.
Muzyka
- Otwieramy podręcznik na stronie 92 i czytamy, jaki taniec jest polskim tańcem narodowym.
- Otwieramy karty ćwiczeń na stronie 72 i rozwiązujemy tylko zadanie 1.
- Oglądamy jak się tańczy Kujawiaka
Nagłówek
Obejrzyj filmy na ten temat:
Karta Polaka SYMBOLE NARODOWE
Niezwykłe Lekcje
Rytmiki - Jestem Polakiem
Krzyżówka patriotyczna
dla dzieci
Nagłówek
Święto pracy 1 maja z 1950 roku.
- Dzień 1 maja wiele osób kojarzy z tzw. pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach PRL.
- Święto Pracy 1 maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku.
- Z kolei w Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku.
- Dzień 1 maja zwany jest również Świętem Pracy lub inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.
- Święto Pracy wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
- Święto pracy, które przypada 1 maja jest także dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły oraz instytucje będą tego dnia nieczynne, podobnie jak większość sklepów i punktów usługowych.
Święto flagi 2 maja z 2004 roku.
- Data Dnia Flagi jest stała, dlatego święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli 2 maja.
- Nie jest to dzień ustawowo wolny. Oznacza to, że w tym terminie otwarte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, większe supermarkety, galerie handlowe itd.
- Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo.
- Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
- Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.
- Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.
- 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne.
- 2 maja wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.
- Święto Flagi 2 maja obchodzone jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
- Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.
Święto Konstytucji 3 maja z 1791 roku.
- Pierwsza polska Konstytucja powstała 3 maja 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie.
- Już kilka dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki dzień 3 maja został uznany za święto narodowe.
- Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie.
- Dzięki niemu system władzy, jej kontroli i wybierania jest unormowany.
- Obywatele mają prawa i wolności wynikające z konstytucji i mogą dochodzić swoich praw w sądach.
Nauczyciel - mgr Zbigniew Rydelski
Temat: Majowe Święta Polaków Data: 30.04.2020
Notatka z lekcji:
Na początku maja wszyscy Polacy obchodzą ważne święta państwowe;
1 maja - Święto Pracy
3 maja - Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Od roku 2004 - 2 maja - obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Podczas tych uroczystości śpiewamy nasz hymn - Mazurek Dąbrowskiego, a
na maszty jest wciągana flaga biało-czerwona bardzo ważny symbol naszego
kraju.
Podczas lekcji uczymy się śpiewać Mazurka Dąbrowskiego.
Zadanie domowe
Proszę narysować w zeszycie swoją muzyczną flagę biało-czerwoną
kl. 3 wychowanie fizyczne
czwartek, 30.04.2020
Wykonaj zabawy ruchowe doskonalące elementy gry w koszykówkę.
Edukacja wczesnoszkolna klasa 3
Temat: Co się wykluwa z jaj. 30.04.2020
Przebieg dzisiejszych zajęć:
- Czytanie ze zrozumieniem tekstu Co się wykluwa z jaj? oraz wyszukiwanie w tekście potrzebnych informacji
- Rozpoznawanie zwierząt, które wykluwają się z jaj
- Czytanie ze zrozumieniem, zaznaczanie poprawnych odpowiedzi, odczytanie utworzonego hasła
- Opisywanie ilustracji z użyciem przymiotników i liczebników
- Rozwiązywanie rebusów, zapisywanie rozwiązań
- Pisemne wyjaśnienie zwrotu obchodzić się z kimś jak z jajkiem
- Dopisywanie odpowiednich wyrazów według wzoru
- Ćwiczymy z Noni
Polski
- Oglądamy film o wykluwaniu się kurcząt
- Otwieramy podręcznik na stronie 88-89 odczytujemy tekst i odpowiadamy na pytania.
- Następnie przechodzimy do rozwiazywania zadań w kartach ćwiczeń na stronie 82 i 84.
Matematyka
- Otwieramy karty matematyczne i rozwiązujemy zadania na stronie 64-65